Cele projektu
Fundraising i działalność wolontariacka stanowią fundamenty budowania silnych, zrównoważonych społeczności. Dzięki nim organizacje pozarządowe mają możliwość nie tylko realizować swoje misje, ale także reagować na bieżące potrzeby społeczeństwa – wspierać osoby w trudnej sytuacji życiowej, walczyć o ochronę środowiska czy inicjować innowacyjne projekty społeczne.
Fundraising, czyli pozyskiwanie środków od darczyńców i sponsorów, nie sprowadza się jedynie do zapewnienia finansowego zaplecza. To także budowanie długotrwałych relacji opartej na zaufaniu, wspólnych wartościach i zaangażowaniu. Każdy darczyńca staje się częścią większej całości, wspierając inicjatywy, które bez jego wkładu mogłyby pozostać tylko niezrealizowanymi planami. To dzięki nim możliwe jest rozwijanie programów pomocowych, edukacyjnych i kulturalnych, które w istotny sposób zmieniają nasze otoczenie na lepsze.
Projekt ma na celu wzmocnienie organizacji pozarządowych poprzez:
- kompleksowe szkolenia z zakresu fundraisingu
- przeprowadzenie badań dotyczących korzyści płynących z wolontariatu
Szkolenia te pomogą organizacjom skuteczniej pozyskiwać fundusze na swoje działania, co przyczyni się do ich większej stabilności i rozwoju oraz zwiększenia efektywności organizacji pozarządowych i promowania wolontariatu!
Nasze działania przyczyniają się również do wzrostu skuteczności służb i instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy domowej i profilaktyką, tworząc bardziej wspierające i bezpieczne społeczeństwo.
Kto weźmie udział w projekcie?
W projekcie wezmą udział różnorodne grupy społeczne, które będą wspólnie pracować na rzecz jego sukcesu. Wśród zaangażowanych znajdą się członkowie organizacji pozarządowych, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i pasji pomogą w koordynacji działań oraz mobilizacji lokalnej społeczności, przedsiębiorcy, rodzice, nauczyciele, dyrektorowie i dzieci.
Rezultaty
- Przeszkolenie organizacji pozarządowych – W wyniku realizacji 20 godzin indywidualnego doradztwa w zakresie fundraisingu, organizacje pozarządowe zdobędą wiedzę i umiejętności dostosowane do ich potrzeb, co pozwoli im skuteczniej pozyskiwać fundusze, budować relacje z darczyńcami oraz tworzyć długofalowe strategie finansowe.
- Analiza motywacji wolontariuszy – Przeprowadzenie badania wśród około 100 osób umożliwi uzyskanie wartościowych informacji na temat korzyści pozafinansowych płynących z wolontariatu oraz czynników budujących zaufanie do tej formy zaangażowania. Wyniki badania posłużą jako podstawa do dalszego rozwoju programów wolontariackich.
- Promowanie wolontariatu wśród młodzieży – Organizacja 5 spotkań i prelekcji w szkołach, skierowanych do rodziców, będzie miała na celu zwiększenie zaangażowania młodzieży w działalność wolontarystyczną na poziomie lokalnym. Dzięki temu rodzice zyskają świadomość korzyści wynikających z angażowania swoich dzieci w działania społeczne, co może wpłynąć na większe zainteresowanie wolontariatem wśród młodzieży.
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.