KLEMENTYNA DLA UKRAINY

Początek wojny i nasze działania:

Tuż po wybuchu wojny na Ukrainie 22 lutego 2022r. pracownicy fundacji stanęli na równe nogi, by zacząć prężnie działać na rzecz uchodźców
oraz żołnierzy, którzy pozostali w ojczyźnie na polu walki.

Dzięki życzliwości Starostwa Powiatowego w Białobrzegach powstał już kolejnego dnia magazyn pomocowy, ze wsparciem przyszedł
także Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi oraz kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy od razu zaczęli intensywną pracę – byli wśród nich tłumacze,
lekarze, prawnicy, szkoły, firmy, sklepy, organizacje oraz zwykli ludzie, spośród których każdy dołożył swoją cegiełkę, by pomoc ruszyła
z ogromną siłą tam, gdzie naprawdę była potrzebna.

 

Wielu ludzi użyczyło im mieszkania, domy, pokoje – by nikomu nie zabrakło dachu nad głową i bezpieczeństwa. Wolontariusze całymi dniami i nocami jeździli pod polsko-ukraińską granicę, skąd transportowali ludzi, którzy potrzebowali pomocy, nie mając gdzie się udać.

Najliczniejszą grupą uchodźczą były matki z dziećmi, których mężowie pozostali, by bronić kraju przed najeźdźcą. Kobiety te stanęły przed trudnymi decyzjami, bardzo przerażone
i niepewne, ze łzami w oczach prosiły o pomoc dla siebie i dzieci, którym chciały zapewnić choć odrobinę ciepła i spokoju po tym, jak z dnia na dzień musiały opuścić rodzinne domu i uciekać przed bombami, które spadały tuż obok.

Do pomocy włączyli się nasi partnerzy – Americares oraz Gobal Giving – dzięki którym mogliśmy zakupić duże zapasy żywności, środków czystości, wyprawkę szkolną dla dzieci, obuwie, ubrania oraz artykuły higieniczne.

 


Do czerwca 2022 roku:
– wydaliśmy już ponad 5 tysięcy paczek dla uchodźców,
– pomogliśmy w zapisach dzieci do szkół,
– tłumaczeniach dokumentów
– zorganizowaliśmy naukę języka polskiego dla dorosłych.
Dzięki przynoszonym przez mieszkańców darom zorganizowany został transport na Ukrainę dla żołnierzy walczących za swą ojczyznę: były tam m.in. medykamenty, żywność długoterminowa i niezbędne środki higieny. Niejednokrotnie transportowaliśmy także żywność, leki oraz ubrania dla mężów i braci naszych podopiecznych uchodźczyń. Wolontariusze jeździli na granicę, by je przekazywać, stamtąd także odbierali paczki dla rodzin przebywających w Polsce.

A co robimy teraz?

Po roku od wybuchu wojny nadal służymy wsparciem uchodźcom z Ukrainy, dlatego w styczniu ruszył kolejny projekt skierowany tym razem do dzieci, które doświadczyły traumy wojennej, miały problemy z adaptacją i potrzebowały pomocy psychologicznej. „The Power of Play” realizowany dzięki Americares pozwolił takim dzieciom zaznać spokoju, uwolnić niepotrzebne emocje, integrować się z rówieśnikami i poczuć odrobinę beztroski. Dzieciaki bawiły się na wycieczkach, warsztatach, seansach filmowych, spotkaniach – wszystko pod okiem psychologa, który czuwał nad ich rozwojem psychicznym i służył wsparciem.

 

!Trwa nabór do programu „Witamy i Pomagamy” skierowany do Uchodźców z Ukrainy!

Dzięki współpracy z Fundacją Biedronki, nasza Fundacja ma możliwość dodatkowego wsparcia Uchodźców z Ukrainy.

Karty są skierowane do osób, które planują zostać w Polsce na dłużej i nie mają wystarczających środków do życia. Karta „Witamy i pomagamy” jest doładowywana trzykrotnie kwotą 300 zł (maks. 900 zł) i można nią płacić w sklepach Biedronka. Kartą można płacić za produkty spożywcze, chemię i kosmetyki, a wyłączony jest zakup takich produktów jak napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, tekstylia oraz artykuły przemysłowe i usługi (np. doładowania kart podarunkowych).

Regulamin Programu Witamy i Pomagamy 2024

Wniosek do pobrania

!Rusza nabór wniosków do konkursu grantowego dla grup chcącym pomóc Uchodźcom z Ukrainy!
Kolejny program pomocowy dla Uchodźców z Ukrainy realizowany jest w formie konkursu grantowego. Otwarty jest on dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych.

Konkurs grantowy, zrealizowany dzięki wsparciu GlobalGiving Foundation, oferuje maksymalną kwotę dotacji w wysokości 10 000 PLN na projekt dla jednej grupy. Okres realizacji projektu rozpocznie się 1 kwietnia 2024 r. i zakończy 30 listopada 2024 r. Warto zaznaczyć, że wkład własny nie jest wymagany, co stanowi dodatkową zachętę dla potencjalnych uczestników.

Nabór do konkursu trwa od 19 lutego 2024 r. do 12 marca 2024 r. Mogą w nim wziąć udział fundacje, stowarzyszenia oraz grupy nieformalne, które pragną nieść pomoc Uchodźcom. Wniosek należy złożyć drogą mailową na adres fundacja@klementyna.org w formie podpisanych skanów dokumentów aplikacyjnych.
Regulamin konkursu grantowego 2024
wniosek konkurs grantowy 2024